ÇanakkaleTürkiyeÜlke/Şehir Rehberi

Çimenlik Kalesi ve Çanakkale Deniz Müzesi

Çimenlik Kalesi ve Çanakkale Deniz Müzesi

Çimenlik Kalesi ve Çanakkale Deniz Müzesi aynı yerde ve şehir içinde bulunmakta. Şehrin adının geldiği Kala-i Sultaniye yani Çimenlik Kalesi, Fatih Sultan Mehmet tarafından Çanakkale boğazının en dar noktasına yaptırılmış. Yapım tarihi hakkında tartışmalar olsa da 1463 yılında yapıldığı daha ağırlıklı bir bilgi. Kale dikdörtgen bir yapıya sahip dış kale ve iç kaleden oluşmakta. Surların içerisinde bir baruthane ve iki cami bulunmakta. Camilerden bir tanesi Fatih Camii ve kale yapımı esnasında inşa edilmiş. Abdülaziz Camii ise 1861-1876 yılları arasında Sultan Abdulaziz tarafından yaptırılmış. Baruthane günümüzde Piri Reis Galerisi olarak kullanılmakta.

3 katlı olan Çimenlik Kalesi’nin iç kalesinin birinci katında çeşitli askeri malzemeler ve maketler ile sinevizyon bulunmakta. İkinci katta mizansenler ve savaşan tarafların güçleri karşılaştırılmakta. 3. Kat ise yağlı boya tablolardan oluşan bir sergi.

Deniz Müzesinin iskelesinde ise Nusret Mayın Gemisi‘nin bire bir boyuttaki kopyası gezilebilmekte. Nusret Mayın Gemisi’nin orijinali 1990 yılına kadar kullanılmış ve daha sonra batmıştı. Tarsus Belediyesi bu batığı çıkartıp, onarıp, Tarsus’da sergiye açmıştı.

Not: Şu an İskelede bulunan gemi 2011 yılından sonra yapılmış olandır. Fotoğraf bu gemiden öncesine aittir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu