AlmanyaFrankfurt am MeinÜlke/Şehir Rehberi
Trend

Frankfurt Modern Sanatlar Müzesi

Frankfurt Modern Sanatlar Müzesi

Frankfurt Modern Sanatlar Müzesi, Almanya’nın en önemli kültür merkezlerinden biridir. Dünyanın da en önemli çağdaş sanat galerilerinden birisi olarak anılmakta. Frankfurt Modern Sanatlar Müzesi, 1960’tan günümüze kadar 450’den fazla dünyaca ünlü sanatçının 5000’den fazla parça eserini sergilemekte. 1981 yılında kurulan müze, binanın şeklinden ötürü “A piece of cake / Bir dilim pasta” olarak da anılıyor. Sanatseverlerin kaçırmaması gereken bir müze olduğunu söylememize gerek yok sanırım.

İnşaatı 1987 yılında anca başlayan ve 1991 yılında tamamlanan müze, Frankfurt‘un en genç müzesi konumunda. 1991 yılında açılan müze, 20. ve 21. yüzyılın sanat eserlerini sergilemektedir. Müzenin koleksiyonunda Picasso, Kandinsky, Warhol, Richter, Kiefer ve daha birçok ünlü sanatçının yapıtları bulunmakta. Müze, aynı zamanda geçici sergiler, atölyeler, konferanslar ve film gösterimleri gibi çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapmakta. Kısaca MMK olarak da bilinen müzenin inşası için 38 milyon dolar harcanmış. Müzenin can alıcı noktasını ise Alman koleksiyoner Karl Ströher’in 65 parçadan oluşan koleksiyonu oluşturmakta. Özellikle “Minimalist” ve “Pop Art” meraklılarına tavsiye ederiz.

Müze, Salı-Cuma günleri 10:00-18:00, Cumartesi-Pazar günleri 10:00-20:00 saatleri arasında açıktır. Pazartesi günleri kapalıdır. Müze giriş ücreti ve diğer bilgiler için müzenin web sitesine bu linkten ulaşabilirsiniz.

Müze, Frankfurt Hauptbahnhof (ana tren istasyonu) yakınında yer almaktadır. U-Bahn (metro), S-Bahn (banliyö treni) veya tramvay ile kolayca ulaşılabilir. Müze, engelli dostu bir müzedir. Asansör, tekerlekli sandalye ve koltuk değneği gibi olanaklar mevcut. Frankfurt Modern Sanatlar Müzesi’nde, fotoğraf çekebiliyorsunuz. Ancak fotoğraf çekimi esnasında flaş kullanmak yasak.

Frankfurt Modern Sanatlar Müzesi, sanatın farklı yönlerini keşfetmek isteyenler için harika bir seçenek. Almanya’nın finans merkezi olan Frankfurt’ta kültürel bir mola vermek için ideal bir yerdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu