turrehberin.com

Mimar Sinan Çarşısı

Mimar Sinan Çarşısı

Mimar Sinan Çarşısı, Türkiye’de yaşayanların, atalarından kalan değerlere ne kadar önem gösterdiğinin en güzel örneklerinden birisi. 1583 yılında Üsküdar’daki Toptaşı Camii’ne gelir kaynağı olsun diye, III. Murat’ın annesi Nurbanu Valide Sultan, Mimar Sinan’dan bir hamam yapmasını ister. Mimar Sinan da son hamam inşaatını gerçekleştirir. İsmini de Çarşı Hamamı koyarlar. Evliya Çelebi bu hamam ile ilgili notunda “Çarşı içinde olan Çarşı Hamamı gayet ferah, havası hoş, yapısı hoş bir hamamdır. Sevimli, dilber, temiz tellâkları ve mavi peştemalları vardır” diye bahseder.

Buraya kadar her şey normal. Sıkıntı ise 1917 yılında miras bölüşmek isteyen o dönem ki sahiplerin bir an önce paraya çevirmek amacıyla hamamı kapatmaları ile başlıyor. Hemen içindeki mermerler kırılarak satılınca zaten tarihi tahribat başlıyor. 1932 yılında harap bir hale dönen, büyük mimarın son eserini Gümülcine’li Mehmet Korkut Bey satın alıp biraz toparlamış. Ancak daha sonra bir kısmı marangozhane bir kısmı araba garajı olarak kullanılmış. Adnan Menderes’in “İmar Planı” içerisinde yıkılan bir çok tarihi eser içerisine bu hamam da dahil olmuş ve kısmen yıkılarak yol için alan açılmış.

1962 yılında ise Mehmet Bey, bugünkü haline getirecek restorasyonu yaptırarak burayı Mimar Sinan Çarşısı adı altında tekrar açmış. Yazının başında dediğimiz gibi Türkiye’de yaşayanlar atalarına o kadar saygılıdır ki, Mimar Sinan gibi bir ustanın yaptığı son hamam, yarı yarıya yok edilip, kalanından çarşı adı altında bir gudubet çıkarabilir.

Sayfayı Paylaşmak İsterseniz:

 • FACEBOOK

  Paylaşalım mı?

 • TWITTER

  Retweet :)

 • LINKEDIN

  İş'te paylaşım önemli...

Yorum Bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları