AVUSTRALYA

Avustralya, ziyaret etmek isteyen Türk pasaport sahiplerine vize uygulamaktadır. Türk pasaportlarına uygulanan vizeler ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayınız. Para birimi olarak Avustralya Doları kullanılmaktadır. Bugünkü kur için buraya tıklayınız.

Avustralya‘da ilk yaşamın başlangıç tarihi, 42 ila 48,000 yıl öncesinde başladığı düşünülmektedir. Özellikle Güney Doğu Asya’dan gelen insanların olduğu da bilinmektedir. Bu insanlar aynı zamanda bugünkü yerli halkın ataları konumundadır. İlk Avrupalı’ların ayak basması ise 1606 yılına dayanır. Daha sonra 18. yy. da İngilizler doğu kıyılarını kolonileştirmiştir. 1850 yılından itibaren bir altın madeni akınına uğrayan ülkede halkın büyük çoğunluğu, 1. Dünya Savaşı esnasında İngiliz bayrağı altında Osmanlı’ya karşı yaptıkları savaşı, devletin kuruluş noktası olarak görür. Bugün dünyanın tek kıta devleri olan Avustralya gelişmiş ve en zengin ülkelerden biri konumundadır.

Avustralya Placeholder
Avustralya

Ne Yemeli

Bu ülkede çok değişik tatlar, resmi yiyecek konumundadır. Bunlardan birisi Meat Pie olarak adlandırılan etli pastadır. Her Avustralyalı yılda ortalama olarak 12 tane Meat Pie yemektedir. Pavlova ise yine buraya özgü bir kektir. Yaş kek olarak üretilmektedir.

Ne Almalı

Kıta ülkede çok fazla hediyelik düşünmenize gerek kalmıyor çünkü buraya özgü çok fazla şey var. Bumerang gibi el yapımı ürünlerden Koala ve Kangru gibi buraya özgü hayvan motifli hediyeliklere kadar uzanan bir çeşitlilik var. Ama kendinize hatıra olarak alacaksanız, Avustralya kovboylarına özgü deri şapka veya deri ayakkabı-bot gibi ürünleri tavsiye ederiz.

KANBERRA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 6 MOONAH PLACE, YARRALUMLA, A.C.T. 2600 AUSTRALIA
Telefon : 00 61 2 62 34 00 00
Faks : 00 61 2 62 73 44 02
E-Posta:embassy.canberra@mfa.gov.tr
Web :http://kanberra.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Bütün Avustralya, Kiribati, Marshall Ad., Nauru, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Vanuatu Cumhuriyeti
Konsolosluklar : Sydney, Melbourne

Başa dön tuşu