turrehberin.com
Fas Placeholder
Fas

FAS

Fas, ziyaret etmek isteyen Türk pasaport sahiplerine vize uygulamamaktadır. Umuma mahsus pasaport sahipleri 90 günü geçmemek kaydıyla vizesiz girebilmektedir. Türk pasaportlarına uygulanan vizeler ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayınız. Para birimi olarak Fas Dinarı kullanılmaktadır. 1 TL yaklaşık 2,00 Fas Dinarı etmektedir. Bugünkü kur için buraya tıklayınız.

Ülke sınırları içerisinde ilk yaşamın başlangıç tarihi, 190,000 yıl öncesine kadar başladığı düşünülmektedir. Bu topraklar oldukça fazla etnik kökenden etkilenmiştir. Kuzey Afrika'nın Magrib bölgesinde olan Fas, bugün yaklaşık 34 Milyon nüfusa sahiptir. Berberi kültürü ile ünlü olan ülke M.Ö 6. yy.'da Fenikeliler'in kolonilerine ev sahipliği yapmış, daha sonra Kartacalılar tarafından işgal edilmiş, sonrasında Berber Moritanya Krallığı altına girmiş, Emevilerin istilası sonucu İslam dinine geçmiş, Muvahhidler ile bir dönem yönetilmiş ve daha sonrasında Fransa, İspanya ve hatta Osmanlı için savaş noktası olmuştur.

flag_of_morocco

Ne Yemeli

Bu ülkede çok değişik tatlar, ve çok farklı mutfaklardan etkilenmeler var. Bunların içinde Fas Kuskus'u ve Bastilla (bir çeşit et turtası) önde gelen lezzetlerinden. Yemekler konusunda rahat olabilirsiniz. Ekmek kültürleri de bulunmakta ancak ekmek bizdeki dürüm ekmeği şeklinde.

Ne Almalı

Tamamen kültürel diyebileceğimiz Fas'da alınabilecek çok farklı ve güzel şeyler var. Bunların içerisinde mavi ve beyaz renklerin ağırlıklı kullanıldığı Fas seramikleri, geleneksel mumluklar, rahleler, deriden yapılmış ayakkabı veya babuşlar bunların içerinde.

RABAT BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 7, AVENUE ABDELKRIM BENJELLOUN RABAT MAROC Telefon: 00 212 537 66 15 22 -- 00 212 537 66 15 44 Faks: 00 212 537 66 04 76 E-Posta : ambassade.rabat@mfa.gov.tr Web Sitesi : http://rabat.be.mfa.gov.tr Görev Bölgesi: Fas

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları