FAS

Fas, ziyaret etmek isteyen Türk pasaport sahiplerine vize uygulamamaktadır. Umuma mahsus pasaport sahipleri 90 günü geçmemek kaydıyla vizesiz girebilmektedir. Türk pasaportlarına uygulanan vizeler ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayınız. Para birimi olarak Fas Dinarı kullanılmaktadır. 1 TL yaklaşık 2,00 Fas Dinarı etmektedir. Bugünkü kur için buraya tıklayınız.

Ülke sınırları içerisinde ilk yaşamın başlangıç tarihi, 190,000 yıl öncesine kadar başladığı düşünülmektedir. Bu topraklar oldukça fazla etnik kökenden etkilenmiştir. Kuzey Afrika’nın Magrib bölgesinde olan Fas, bugün yaklaşık 34 Milyon nüfusa sahiptir. Berberi kültürü ile ünlü olan ülke M.Ö 6. yy.’da Fenikeliler’in kolonilerine ev sahipliği yapmış, daha sonra Kartacalılar tarafından işgal edilmiş, sonrasında Berber Moritanya Krallığı altına girmiş, Emevilerin istilası sonucu İslam dinine geçmiş, Muvahhidler ile bir dönem yönetilmiş ve daha sonrasında Fransa, İspanya ve hatta Osmanlı için savaş noktası olmuştur.

Fas Placeholder
Fas

Ne Yemeli

Bu ülkede çok değişik tatlar, ve çok farklı mutfaklardan etkilenmeler var. Bunların içinde Fas Kuskus‘u ve Bastilla (bir çeşit et turtası) önde gelen lezzetlerinden. Yemekler konusunda rahat olabilirsiniz. Ekmek kültürleri de bulunmakta ancak ekmek bizdeki dürüm ekmeği şeklinde.

Ne Almalı

Tamamen kültürel diyebileceğimiz Fas’da alınabilecek çok farklı ve güzel şeyler var. Bunların içerisinde mavi ve beyaz renklerin ağırlıklı kullanıldığı Fas seramikleri, geleneksel mumluklar, rahleler, deriden yapılmış ayakkabı veya babuşlar bunların içerinde.

RABAT BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 7, AVENUE ABDELKRIM BENJELLOUN RABAT MAROC Telefon: 00 212 537 66 15 22 — 00 212 537 66 15 44 Faks: 00 212 537 66 04 76 E-Posta : ambassade.rabat@mfa.gov.tr Web Sitesi : http://rabat.be.mfa.gov.tr Görev Bölgesi: Fas

Başa dön tuşu