Venedik

Venedik, tarih içerisinde bir çok isimle anılan bir şehir.  Maskeler Kenti, Yüzen Kent, Kanallar Kenti, Adriyatik Kraliçesi gibi bir çok isimler verilmiş. M.S. 5 yy. da Germanik ataklarından kaçanlar, bugün Venedik Lagünleri olarak bilinen bu coğrafyaya gelip yerleşmişler. Savunması daha kolay olan bu yerde, yerleşim büyümüş ve ticaret ile serpilmiş. 300 gemilik bir donanması ve 3000’den fazla ticaret gemisi ile dünyanın en büyük deniz ticaret ve kuvvetlerinden birisi olmuş. Öyle ki, 4. Haçlı Seferlerini Venedik dükası Enrico Dondalo yönetmiş. Gerçi Kudüs’e gitmek yerine İstanbul’u yağmalamışlar. Bugün Enrico Dondalo’nun mezarı Ayasofya Müzesinin üst salonunun tabanındadır.

Gece Hayatı

Şehrin gece hayatı neredeyse sadece Dorsoduro bölgesinde toplanmış diyebiliriz. Ancak öyle partili hoplamalı zıplamalı gençlerin takıldığı yerler, yeni yerleşim yeri olan Mestre‘de. Yazın ise sahil kasabası olan Jesolo‘yu tercih edebilirsiniz.

Ne Almalı

Burası Gondolları kadar maskeleri ile de ünlüdür. Bir Gondol alıp eve götüremeyeceğimize göre elbette bir maske alacağız yanımıza. Hatta Karnaval zamanı gelirseniz, 3 milyon kadar kişinin bu maskeler ile gezdiğini görebilirsiniz. Ancak bu maskelerin kimileri (uzun gagalı olan doktor maskeleri) güzel günlerin anısını taşımıyor maalesef. O yüzden daha kibar bir maske almanızı tavsiye ederiz.

Başa dön tuşu