turrehberin.com

Yuşa Tepesi

Yuşa Tepesi

Yuşa Tepesi, Beykoz sınırları içerisinde bulunan ve denizden yaklaşık 200 metre yukarıda ki bir tepe. Boğaz’ın tam da başlangıç noktası sayılabilecek bir yerinde. Bu tepe çok eski çağlardan bu yana önemli bir yer olmuş. Eskiden devlerin yaşadığına inanılırmış. Sonrasında Romalılar zamanında Zeus tapınağı kondurulmuş. Ardından ise Hagios Michael kilisesi yaptırılmış. Çok sonraları bir deprem esnasında bu yapılar yok olmuş. Kanuni Sultan Süleyman zamanında ise Yahya Efendi Hazretleri rüyasında kendisini Yuşa olarak tanıtan bir zat görmüş. Mezarının yerini söyleyen zat, gelip kendisini bulmasını istemiş Yahya Efendi’den.

Musa peygamberden sonraki peygamber olduğu ve Musa Peygamber ile Boğaziçine kadar geldiği tahmin edilen (Kur’an-ı Kerim’de geçer) bir zatın rüyasında görüneceğine inanmayan Yahya Efendi, rüyayı umursamamış. 2. Akşam tekrar görmüş ve araştırınca Hz. Yuşa’nın mezarının Filistin’de olduğunu bulmuş ve yine gitmemiş. 3. gece rüyasında azarı işitince ertesi sabah hemen o noktada almış soluğu. Yahya Efendi eski bir çobandan tepenin üstündeki otlara koyunların yıllardır dokunmadığını öğrenince o bölgeyi çevreletir. Mezarın 17 metre olmasının sebebi de işte bu. Tam yeri belli olmadığı için geniş bir alan çevrelenmiş.  

Hemen yanı başına da, daha sonraları aslına uygun şekilde tekrar yapılan mescit kondurulmuş. Bugün İstanbul’un manevi noktalarının başında gelen bu tepeye, her gün insanlar gelip ziyaret etmekteler.

 

Sayfayı Paylaşmak İsterseniz:

 • FACEBOOK

  Paylaşalım mı?

 • TWITTER

  Retweet :)

 • LINKEDIN

  İş'te paylaşım önemli...

Leave a comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


logo

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Güney Amerika

Afrika

Pasifik

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE