İstanbul TarihiTürkiyeÜlke/Şehir Rehberi

Yuşa Tepesi

Yuşa Tepesi

Yuşa Tepesi, Beykoz sınırları içerisinde bulunan ve denizden yaklaşık 200 metre yukarıda ki bir tepe. Boğaz’ın tam da başlangıç noktası sayılabilecek bir yerinde. Bu tepe çok eski çağlardan bu yana önemli bir yer olmuş. Eskiden devlerin yaşadığına inanılırmış. Sonrasında Romalılar zamanında Zeus tapınağı kondurulmuş. Ardından ise Hagios Michael kilisesi yaptırılmış. Çok sonraları bir deprem esnasında bu yapılar yok olmuş. Kanuni Sultan Süleyman zamanında ise Yahya Efendi Hazretleri rüyasında kendisini Yuşa olarak tanıtan bir zat görmüş. Mezarının yerini söyleyen zat, gelip kendisini bulmasını istemiş Yahya Efendi’den.

Musa peygamberden sonraki peygamber olduğu ve Musa Peygamber ile Boğaziçine kadar geldiği tahmin edilen (Kur’an-ı Kerim’de geçer) bir zatın rüyasında görüneceğine inanmayan Yahya Efendi, rüyayı umursamamış. 2. Akşam tekrar görmüş ve araştırınca Hz. Yuşa’nın mezarının Filistin’de olduğunu bulmuş ve yine gitmemiş. 3. gece rüyasında azarı işitince ertesi sabah hemen o noktada almış soluğu. Yahya Efendi eski bir çobandan tepenin üstündeki otlara koyunların yıllardır dokunmadığını öğrenince o bölgeyi çevreletir. Mezarın 17 metre olmasının sebebi de işte bu. Tam yeri belli olmadığı için geniş bir alan çevrelenmiş.  

Hemen yanı başına da, daha sonraları aslına uygun şekilde tekrar yapılan mescit kondurulmuş. Bugün İstanbul’un manevi noktalarının başında gelen bu tepeye, her gün insanlar gelip ziyaret etmekteler.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu