Sultan Ahmet Camii

Sultan Ahmet Camii

Sultan Ahmet Camii, İstanbul’un silueti, Osmanlı’nın gururu ve Türk Sanatı’nın doruğa ulaştığı bir eserdir. Tüm inançların ibadet yerlerini temsilen en güzel yerler sıralansa, Sultan Ahmet Camisi kesinlikle ilk sıralarda yer alırdı. Mimarı Sedefkar Mehmet Ağa, Koca Mimar Sinan’ın öğrencisi olduğunu bu camide kanıtlar. Cami, banisi olan Sultan Ahmet adı ile anılıyor. Ancak ilk yapıldığı günden bugüne, şehre gelen yabancılar, bu camiye, içindeki 21.043 tane mavi İznik çinisi yüzünden “Mavi Cami / Blue Mosque” der. Camii 1617 yılının Haziran ayının 9. gününde halka açılmış.

Caminin 6 adet minaresi bulunmakta. İnşa edildiği zaman 6 Minareli Mekke Camisine denk sayılmasın diye, Mekke Camisine bir minare daha eklenerek 7 minare yapılmış. Külliye şeklinde inşa edilen camide belki görmediniz ancak, Medreseler, Hünkar Kasrı, Arasta, Hamam, Çeşme, Sebiller, Türbe, Darü’ş Şifa, Sıbyan Mektebi, İmarethane ve kiralık odalar var. Caminin inşaatının bitmesinin hemen ardından vefat eden Sultan Ahmet’de türbede defnedilmiş.

Caminin 16 şerefesi var ve bunun sebebi olarak Sultan Ahmet’in 16. Sultan olması gösteriliyor. Halbuki Sultan Ahmet 14. Sultan. Ancak buradaki durum Fatih Sultan Mehmet’in tahta geçip tekrar inip bir daha geçmesinden kaynaklanıyor.

Camii şu an restorasyona alınmış durumda.

Sayfayı Paylaşmak İsterseniz:

 • TWITTER

  Retweet :)

 • LINKEDIN

  İş'de paylaşım önemlidir...

 • FACEBOOK

  Paylaşalım mı?

 • GOOGLE+

  Google+'da da paylaşalım :)

Leave a comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Antik Hipodrom ~ Turrehberin.com / Her an elinizin altındaki rehber

9 ay ago

[…] Hipodrom olarak bilinen alan, bugün Sultan Ahmet Camii ile Türk İslam Eserleri Müzesi arasında kalan bölgedir. Burası Roma ve Bizans çağında […]

Türk İslam Eserleri Müzesi ~ Turrehberin / Her an elinizin altındaki rehber

9 ay ago

[…] İslam Eserleri Müzesi , Sultan Ahmet Camii‘nin karşısında, Hipodromun seyirci duvarlarının üzerine yapılan At Meydanı […]

logo

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • GOOGLE+

  +1'leyelim lütfen...

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Güney Amerika

Pasifik

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları