turrehberin.com

İTALYA

İtalya Placeholder
İtalya

İTALYA

İtalya, Avrupa Birliği kurucu üyesi bir devlettir. Bu yüzden İtalya'ya yapacağınız seyahatler için Schengen (Şengen) vizesi alınması zorunludur. Türk pasaportlarına uygulanan vizeler ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayınız. Para birimi olarak Euro kullanılmaktadır. Bugünkü kur için buraya tıklayınız.

İtalya, topraklarının şekli nedeniyle "Çizme" olarak anılan, Türkiye'nin yarısı kadar bir alanda yaklaşık 62 milyon kişi ile Avrupa Birliği'nin en kalabalık 3. ülkesi konumunda bulunan bambaşka bir ülke. İtalik kökenli kabileler, yüzyıllar boyunca bu toprakları ellerine geçiren önce Fenikeliler, ardından İtalya'yı italya yapan (dinden mitolojiye, devlet modelinden mimariye) neredeyse tüm özellikleri aldıkları Etrüsklerin ve en son ise Greklerin altında yaşadılar. Daha sonra Latin olarak adlandırılan bu İtalik kabileler, Roma Devleti adı altında bir şehir devlet kurdular. Roma Devleti ticaret hedefli bir devlet iken, ticaret yollarının korunması amacıyla kurulan ordu, kısa sürede yan şehirleri de ele geçirerek hızla büyüdü ve Roma Cumhuriyeti ve ardından Roma İmparatorluğu oldu. Roma, yaşadığı sürede Hristiyanlık'tan Latin ırkının geleceğine kadar bir çok konuda çok önemli roller oynadı. Halen oynamaya devam ediyor.

Roma İmparatorluğu sonrasında bir daha hiç o günlerine dönememiş olsa da, Fransa'dan çok daha önce yaşadıkları aydınlanma (Rönesans) çağından ötürü Leonardo da VinciGalileoMichelangelo ve Machiavelli gibi dahiler ile, Marco PoloChristopher ColumbusAmerigo Vespucci ve Giovanni da Verrazzano gibi gezgin kaşifler de ortaya çıkarmıştır.

flag_of_italy
pizza-turrehberin

Ne Yemeli

u soru sorulacak bir soru değil. Hele de İtalya'da,

Sıradan gidersek Pizza Margarita özellikle helal/haram veya vejetaryenler için kurtarıcı konumunda. Spagetti ise bir diğer meşhur seçenek. Tabii soslarını iyi belirlemeniz gerekiyor. Gelato ise bildiğimiz dondurma. Ama Sicilya kökenli olanı.Fakirin yemeği anlamına gelen Ribollita da yine vejetaryen bir yemek. Sıkıştırılmış pirinç tanelerinin yağda kızartılmış hali olan Arancini, şahsen bizim çok sevdiğimiz Lasagne ve tatlı olarak Tiramisu diğer seçenekleriniz. Unutmadan söyleyelim, İtalya'da şarap en önde gelen içecek. Yemeklerin içilecek şarapla uygun olması ise garsonun sizi hakir görmesini engelleyecek yegane şey.

wine-turrehberin

Ne Almalı

Hediyelik olarak alınabilecek bir sürü standart hediyelikler var. İnanılmaz sayıda görülecek yer olduğundan her birinin de hediyelik sürümlerini bulabiliyorsunuz. Ancak İtalya'dan kendinize hediye alacaksanız, 1- Zeytin yağı2- Modena Balzamik Sirke (biraz pahalı gelebilir), 3- İçiyorsanız veya içenlere getiriyorsanız Şarap, 4- Pasta (yani makarna) ve 5- Pişirme araç gereçleri.

Sıralamanız da bu şekilde olabilir. Afiyet olsun.

ROMA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: VIA PALESTRO 28, 00185 ROMA ITALIA
Telefon: 00 39 06 446 99 33 00 39 06 445 941 00 39 06 445 942 00
Faks: 00 39 06 494 15 26
E-Posta: ambasciata.roma@mfa.gov.tr
Web Adresi: http://roma.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Lazio, Toscana, Umbria, Campania, Puglia, Abruzzo, Molise, Basilicata, Calabria, Sardegna, Sicilia Bölgeleri ve Malta, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), BM Tarımsal Kalkınma Uluslararası Fonu (IFAD), Dünya Gıda Programı (WFP), San Marino Cumhuriyeti
Konsolosluklar
Milano Başkonsolosluğu

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları