AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

Amerika Birleşik Devletleri, veya daha yaygın kullanımı ile Birleşik Devletler‘e yapacağınız seyahatler için vize alınması zorunludur. Türk pasaportlarına uygulanan vizeler ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayınız. Para birimi olarak Amerikan Doları (USD) kullanılmaktadır. Bugünkü kur için buraya tıklayınız.

Yaklaşık 320 milyonluk nüfusu ile dünyanın en büyük üçüncü devletidir. İçinde barındırdığı farklı ırklardan gelen insanlardan ötürü de belki de dünyanın en fazla etnik grup barındıran devletidir. Devletlerin oluşturduğu bir federal yapı olan Amerika Birleşik Devletleri, 16.yy’da başlayan kolonizasyon sonrası devam eden toprak savaşları neticesinde koloni kuvvetlerine karşı gelerek bağımsızlığını 4 Temmuz 1776 yılında ilan etmiştir. Sonraki yıllarda Kuzey-Güney savaşları dahil büyümeye savaşlar ile devam eden Birleşik Devletler, Alaska’nın Rus Çarlığından alınmasıyla birlikte bugünkü sınırlarına 19.yy sonlarında ulaşmıştır. Özellikle 2. Dünya Savaşını en az hasarla atlatan devlet olarak bir anda büyük bir ekonomik kuvvet haline gelen Birleşik Devletler, bugün için dünyanın ekonomik ve askeri açıdan en kuvvetli devleti konumundadır.

Amerika Birleşik Devletleri Placeholder
Amerika Birleşik Devletleri

Ne Yemeli

Amerikan mutfağı diyebileceğimiz pek bir şey olduğunu söyleyemeyiz. Genelde toplama bir halk olan Amerikalıların mutfakları da yine toplama. Yine de burada yediğinizde büyük keyif alacağınız şeylerden biri Cheese Cake. Hamburger ve PatatesHot-Dog ve Pizza yine burada en fazla rastlayabileceğiniz yemek türlerinden.

Ne Almalı

Amerika Birleşik Devletleri, alışveriş anlamında cennet sayılabilecek bir yer. Çok çeşitli bölgelerde, çok değişik kültürlere ait hediyelikler bulabilirsiniz. Texas’da kovboy, Chicago’da Blues içerikli hediyelikler gibi. Bagaj hakkınız ve cüzdanınız el verdiğince alışveriş yapabilirsiniz.

WASHINGTON BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 2525 MASSACHUSETTS AVENUE, N.W WASHINGTON, D.C. 20008 Telefon: 00 1 202 612 67 00 (9 HAT) 00 1 202 612 67 01 Faks: 00 1 202 612 67 44 E-Posta: embassy.washingtondc@mfa.gov.tr Web Sitesi: http://vasington.be.mfa.gov.tr Görev Bölgesi: District of Columbia, Maryland, Virginia, West Virginia

Konsolosluklar : Houston, Los Angeles, New York, Chicago, Boston, Miami

Başa dön tuşu